Już od jakiegoś czasu eksploatujemy temat biophilic designu. Na ostatnich 4 Design Days w Katowicach mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w wykładzie Oliviera Heatha (biophilic designera), który wspólnie z organizacją Human Spaces opowiadał o biophilic designie. W kilku najbliższych wpisach postaramy się Wam nieco tę koncepcję projektowania przybliżyć.
Biophilic Design
To koncepcja, którą w 1984 roku spopularyzował Edward O. Wilson, amerykański biolog i zoolog. Jeden z ojców współczesnej socjobiologii. Laureat takich wyróżnień jak: National Medal of Science czy dwukrotnie nagroda Pulitzera. W swojej koncepcji opisał nierozerwalne relacje jakie występują pomiędzy człowiekiem a naturą, jak również naświetlił ludzkie potrzeby nieustannego z nią kontaktu.
Jego koncepcja została udowodniona przez późniejsze badania przeprowadzone m.in. w 2004 roku w których to ludzie mieli opisać swoje idealne miasto. Większość z badanych wskazała na tereny podmiejskie z dużą ilością zieleni. Podobne badania wskazały, iż ludzie są w stanie wydać więcej pieniędzy na mieszkania i domy, których widok rozpościera się bezpośrednio na tereny zielone.
Człowiek lepiej czuje się obcując blisko natury niż w sztucznym pozbawionym zieleni środowisku miejskim.
Jak to się jednak ma do innej tendencji, jaką jest nieustanna urbanizacja. Statystyki jasno pokazują, odpływ ludności z terenów wiejskich do miejskich i to w przeciągu ostatnich 60 lat! Co więcej przewiduje się iż w 2030 roku blisko 60% ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach.
I teraz powstaje wyzwanie! W jaki sposób zachować i nie zaburzać tych nierozerwalnych więzi pomiędzy człowiekiem a naturą w tkance jaką jest miasto!?
Odpowiedź stanowi biophilic design, czyli metoda takiego projektowania miejsca, dzięki któremu życie i praca dostarcza nam tej prawdziwej i głębokiej satysfakcji, która płynie z naszej potrzeby obcowania z naturą.
To na barkach architektów, urbanistów i designerów spoczywa odpowiedzialność jaką jest umiejętne wprowadzanie natury do naszych betonowych, miejskich pustyń. Sposobów jest wiele m.in. można robić to bezpośrednio poprzez tworzenie terenów zielonych np. parków, skwerów, stawów itp. Jak również pośrednio poprzez odpowiedni design wnętrz, wprowadzaniu do nich zieleni, elementów kojarzonych z naturą np. jasnych kolorów.
Według biophilic designera Oliviera Heatha
„Biophilic design to coś więcej niż wprowadzanie zieleni do wnętrz. Tu chodzi o stworzenie silnych więzi z naturą na wielu płaszczyznach. Począwszy od naturalnego światła, poprzez widok z okna na naturę, rośliny we wnętrzach, wykorzystanie naturalnych materiałów na wzorach i kolorach kończąc!”
Biophilic design to coś więcej niż tworzenie przestrzeni w której pracownicy czują się dobrze. Pojawiające się badania udowadniają pozytywny wpływ tej metody projektowania na efekty funkcjonowania całych organizacji w tym wzrostu zadowolenia z życia, produktywności i kreatywności.
W następnych wpisach opiszemy m.in. jak dzięki tej metodzie można zwiększyć zyski w firmie, jak stosując proste rozwiązania zwiększyć produktywność swoją i pracowników i jak to wygląda w praktyce, czyli Google w zgodzie z naturą !
Jeśli chcesz być na bieżąco śledź nas na:
A jeśli chcesz wprowadzić zieleń do swojego wnętrza zapraszamy na:
Źródła
Wilson, E.O. (1984). Biophilia: The human bond with other species. Cambridge: Harvard University Press.
Kaplan, R. (1993). The role of nature in the context of the workplace. Landscape and Urban Planning, 26, 193-201.
Human Spaces: Report- Global Impact of Biophilic Design in the Workplace (2015), więcej informacji znajdziecie na www.humanspaces.com